15.10.2009
Lyrikál Kudykam, jak autorská dvojice Petr Hapka a Michal Horáček označila muzikál v obrazech o 2 009 verších, má ve Státní opeře Praha premiéru 21. října. „Samozřejmě že se můžete bát – i verše mohou být povrchní, neinspirativní, prostě špatné. V Kudykamovi jsem udělal všechno pro to, aby byly inspirativní.“
O chystaném představení Horáček prohlásil, že Kudykam bude jeho největším dílem. „Vymyslel jsem, že napíšu vlastní věc na vlastní téma. A ve verších. Vážnou literární záležitost, která bude chtít obstát sama o sobě. Mnoho let se české divadelní hry ve verších nepíší. Snad převládla tendence diváky a posluchače podceňovat. Ale já jsem stoprocentně přesvědčený, že je tu spousta lidí, kteří se dokážou potěšit i z náročnější věci, pochopit ji a sami rozvíjet,“ řekl o vzniku Kudykamu.
Lyrikál nakonec čítá devatenáct skladeb a dále i scénickou hudbu, kterou napsal Ondřej Brzobohatý.
„Ondra do toho vnesl něco mladého a nového. Přitom se do projektu dostal… zvláštně. Oslovil jsem kanadského skladatele českého původu Milana Kymličku a Brzobohatý byl jeho žákem. Jenže dřív, než jsme mohli spolupráci začít, jsme se v kanadských novinách dočetli, že Kymlička bohužel zemřel. Rozhodl jsem se Ondřejovi věřit a svěřit mu hudební produkci. Teď už si nemyslím, že to byl riskantní krok,“ vzpomíná Horáček.
Horáček se do hudebního světa výrazně vstoupil díky albu Potměšilý host, jenž v roce 1987 právě s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou. V 80. letech se pak věnoval psaní vlastních textů, přičemž spolupracoval mimo jiné s Petrem Spáleným, Michalem Tučným, Hanou Zagorovou, Karlem Gottem, Jaromírem Nohavicou či Janou Kirschner.
Se skladatelem Petrem Hapkou, napsal přes 300 písňových textů, mezi nimi například S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Levandulová, Srdce jako kníže Rohan nebo Dívám se, dívám.
Jako šéf Akademie populární hudby, který v jejím čele stál tři roky, Česku úspěšně naznačil, jak by mohlo vypadat udílení nejprestižnějších hudebních cen v tuzemsku. Televizní diváci jej znají i v roli předsedy poroty televizní soutěže Česko hledá SuperStar.
V letech 1990 až 2004 se Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 se krátce věnoval politice.
foto: Petr Topič, idnes.cz
« ZPĚT