Michal Horáček: Na cestě v Brodě

Vyprodaný uherskobrodský Dům kultury přivítal ve středu 15. dubna textaře, básníka, spisovatele, novináře, producenta a vystudovaného antropologa v jedné osobě – famózního kouzelníka s českým jazykem Michala Horáčka. Do téměř dvouhodinového hudebního pořadu nazvaného Na cestě si přizval tři velmi různorodé hosty: zpěváky Lenku Novou, Františka Segrado a Ruth Horáčkovou, které doprovázel orchestr Mateje Benka.

Na úvod zazněl orchestrální mix dvou songů z dílny pánů Michala Horáčka a Petra Hapky (H+H) – Koukněte na toho fintila a Štěstí je krásná věc. „Jsem tady principálem kočovné společnosti na štaci pojmenované Na cestě. To proto, že jezdíme od města k městu po České i Slovenské republice, proto, že se už 32 let učím psát verše a pořád jsem v tomto směru na cestě, ale také z toho důvodu, že jsem ještě nikdy nepotkal normálního nebo obyčejného člověka. Každý z vás je úplně jiný, osobitý, ale ne obyčejný, naše životní cesty začínají tím, že se narodíme a končí tím, že zemřeme. Ale to, co je mezi tím, to je úžasná cesta a o tom ten dnešní večer bude. Schválně jsem vybral písně, které ten motiv cesty ještě zdůrazňují, ať už je to cesta dopravním prostředkem, výtahem nebo obrazné putování z dětství přes práh dospělosti, popřípadě cesta jedním večerem,“ popsal na úvod Michal Horáček. Pěvecké výstupy sledoval z křesla spolu se zbylými dvěma zpěváky, kteří odtud sólistovi zpívali sbory.

Lenku Novou, zpěvačku a divadelní herečku (Švandovo divadlo), si určitě někteří pamatují z formace Laura a její tygři. Lenka se nyní více věnuje sólové kariéře. V Uherském Brodě v jejím provedení zazněly písně Okna dokořán, Svatojánská noc, JAK TEN CHLAP SE NA MĚ DÍVÁ, Táta měl rád Lídu Baarovou, S PODUŠKOU ŘÍPU POD HLAVOU (známější pod názvem K moři). Zajímavá byla možnost porovnat, jak se popasuje s písní Hany Hegerové VŠECHNO NEJLEPŠÍ (opět známější spíše pod názvem Kráva mého života) z alba Potměšilý host, protože zpívat něco po první dámě šansonu je složité už samo pro tento fakt. Lenka píseň podala po svém, jinak, ale výborně.

Rodilý Valach s italskými předky František Segrado zpívá sice už 40 let, nicméně svého prvního alba se dočkal v předvečer svých šedesátin. Vystupoval s kapelou Čechomor, hrál a zpíval v lyrikálu Kudykam, s Michalem Horáčkem spolupracoval i na CD Tak to chodí a na projektu Český kalendář. Do povědomí dětí se zapsal pohádkou Tři bratři, kde kouzelně zpívá part vlka v Červené Karkulce. Kromě muziky se ochotnicky věnoval divadlu a dalším jeho koníčkem je výtvarné umění (s obrazy a ateliérovými šperky vyhrál spolu se svou ženou několik soutěží doma i v zahraničí). V Brodě František zazpíval písně ze svého debutu: Se štěstím mohli by být, PRAHA, Výtah, POD HVĚZDOU V SOUHVĚZDÍ JAZZKDYŽ TUDY VEZLI GAGARINA.

Zpěvačka, herečka a stepařka Ruth Horáčková, jak už příjmení napovídá, je Michalovou dcerou. Když se po studiích v Americe vrátila domů, začala s otcem jezdit v jeho hudebním pořadu Mezi námi. Překvapila barevností svého hlasu, schopností přejít z dryjáčnického projevu přes absolutní lyriku až k opernímu pojetí (a některé z písní zpívá líp než původní interpret, který je natočil na CD). Konečně posuďte sami, poslechnout si můžete PŘES MOST BEZ PUNČOCHTOLIK BĚSŮ, TOLIK VÍL a v jejím podání zazněla ještě krásná Ukolébavka či Tramtárie.

Michal Horáček prokládal hudební vstupy mluvenými. Podělil se v nich s diváky o zážitky ze své životní cesty, lehce se otřel o některé události na současné politické scéně a zavzpomínal na Petra Hapku. Publikum pozval na vzpomínkový koncert na tohoto hudebního génia, který se uskuteční 25. 11. 2015 v O2 aréně v Praze. Zazpívají na něm Aneta Langerová, Lucie Bílá, Vojta Dyk, Jaromír Nohavica, Jana Kirschner, Szidi Tobias, hrát bude osmdesátičlenný symfonický orchestr a prostor tak dostane i krásná filmová hudba Petra Hapky. Michal Horáček však nabídl také „vědecký“ rozbor dokonalého textu. „Obvykle je to tak, že slyším nějaký příběh, domyslím, napíšu, někdy je to opačně, napíšu a o mnoho let později se to stane, jako třeba teď, kdy je aktuální ten text: Když je valcha u starýho Růžičky, dej si prachy do pořádný ruličky… Jako antropolog si úplně nejvíc cením těch nadčasových věcí, které vyprávějí o tom, jací skutečně jsme. Připomenu píseň, kterou považuji po textařské stránce za geniální – Pec nám spadla. Text prozrazuje, že už byla dost nakloněná před tím, druhé opakování verše naznačuje, v jakém prostředí ti lidi asi žijou a pozor – následuje typicky česká otázka – Kdopak nám ji postaví?…“ A v tomto duchu Michal Horáček pokračoval (rozbor písně Měla babka si můžete poslechnout ZDE), zatímco publikum se válelo smíchy a František Segrado vše korunoval pohotovým přezpíváním písně Bože šak ste pěkní, ej, ale nerobotní. Krásný koncert zakončila píseň TANTE COSE DA VEDER ze stejnojmenného alba, kterou zazpíval František spolu s Ruth. Posluchači po ní všem interpretům poděkovali potleskem ve stoje. Celou fotogalerii z koncertu si můžete prohlédnout ZDE.

 

Markéta Švehlíková, ub.cz, 16.04.2015

« ZPĚT